Czy podział geodezyjny jednego z krajów (a co z tym związane jego sieć drogowa i podział administracyjny) może mieć coś wspólnego z wyścigami auto-moto? Ano może. Przyjrzymy się historii powstania wyścigów na 1/4 mili, która narodziła się w USA.
Zacznijmy od jednoski miary. Mila lądowa, zwana inaczej milą angielską:
* 1 mila angielska = 1760 jardów = 5280 stóp = 8 furlongów = 1609,344 metry
* 1/4 mili, czyli 402,33 m.
Skąd więc pomysł na wyścigi akurat na 1/4 mili? Tereny wiejskie USA przecinają drogi krzyżujące się co 1 milę, czyli co około 1609 m. Co kilkańaście kilometrów powstawały zaś małe miasteczka, które obsługiwały tereny farm oraz sieć dróg krajowych i autostrad. Zarówno w tych małych jak i dużych miastach, osiedla tworzono dzieląc obszar mili na kolejne prostokąty w tym kwadraty o wymiarach 1/4 mili (Quarter of quarter-section). I właśnie taką odległość (około 1/4 mili) niegdyś dzieliła przeciętne skrzyżowania w miastach amerykańskich. Były to co ważniejsze skrzyżowania, często ze światłami. A jak światła, to wiadomo, czekamy na zielone i START! Popularność wywodzących się z USA wyścigów na prostej (które zaczęto de facto już w latach 30) spowodowała, że obecnie uczestniczące w zmaganiach auta osiągają niebywałe prędkości dokładnie 402 metrów i 33 centymetrów od startu.
Króciutko o wyścigach na 1/4 mili, potem wracamy do urbanistyki.
Rekordy na 1/4 mili:
- super auta dopuszczone do ruchu publicznego typu Bugatti Veyron, Ferrari czy Lambo, osiągają czasy w okolicach 10-11,5 sek. Te specjalnie podrasowane schodzą poniżej 10 sek, a nawet 6 sek! supra-w-6-05-s-na-1-4-mili-v-max-387-km-h-nowy-rekord-swiata/0ezlkr
- Hot Hatche typu Renault Megane RS, Opel Astra OPC czy Honda Civic Type R, czyli auta o mocy ok 250-300 KM, osiągają czas w okolicach 14-15 sek.
- zwykłe auta posiadające moc w okolicach 100 KM, docierają na metę 1/4 mili po ponad 18 sek.
- osobna kategoria to dragstery, które osiągają absurdalnie wielkie przypsieszenia (często lepsze niż niektóre rakiety) i czasy. Najlepsze schodzą poniżej 4 sek (ale na 300 m!!)! To właściwie rakiety na kółach, które mają moce ponad 8000 KM (tak, tysięcy!), najlepsze ścigają się już nie na 1/4 mili, tylko na ok 300 m, ponieważ przy 400 m osiągały za duże szybkości.
Więcej o wyścigach na 1/4 mili:
http://www.motocaina.pl/artykul/wyscigi-na-1-4-mili-o-co-w-tym-chodzi-2130.html
Wrócmy jednak do tematu głównego, przynajmniej z punktu widzenia tego blogu. Czyli urbanistyka i planowanie przestrzenne.
Typowy podział USA, tereny farm i miast.
Podział kraju na pola (kwadraty) mila x mila:
Podział na 1 milę
Wygląd farm w miejsach gdzie wymagane jest nawodnienie (okręgi w kwadratach).
No dobrze, a skąd pomysł na podział całego kraju na kwadraty mila x mila? Cała histora zaczęła się w 1785 r., kiedy to narodził się pomysł, by systemowo podejśc do podziału tworzącego się dopiero państwa. Więcej można przeczytać pod tym linkiem:
Podobne rozwiązania zaczęsto stosowac w innych "młodych" państwach jak Kanada czy Australia.
Jako ciekawostkę można podać, że cały ten system ma też symboliczny punkt początkowy: https://en.wikipedia.org/wiki/Beginning_Point_of_the_U.S._Public_Land_Survey .
Takich punktów jest zresztą wiele, ma go prawi każdy stan, przykład jednego z nich: https://goo.gl/maps/QF0UB - mapa Google.
System był tak pomyślany, by na każde 36 kwadratów (6 x 6 jednostek) było jedno miasteczko, a właściwie miejscowość administracyjna, gdyż zazwyczaj taka miejscowość nie przekracza 500 mieszkańców! To tzw. https://en.wikipedia.org/wiki/Township_(United_States) - czyli w zasadzie najmniejsza jednostka administracyjna posiadająca swoją nazwę. I choć nazwa sugeruje miasteczko, to po naszemu można powiedzieć, że to we zasadzie po prostu wieś, złożona głównie z siedlisk.
Sekcja = bok 1 mila.
Taki podział wpłynął na rozwój dróg czy podział administracyjny. Poniżej podział na stany i tzw. County, czyli odpowiednik naszych powiatów.
Powyżej typowy układ sieci drogowej w USA.
Poniżej prezentacja podziału w mniejszych skalach, czyli obszar miasteczek i sekcji:
Obszar 6 x 6 sekcji (czyli około 9,66 x 9,66 km), to obszar gdzie zazwyczaj jest małe miasteczko, a właściwie mała miejscowość administracyjna. W każdej sekcji mieszkało zazwyczaj 4 farmerów, co przy 36 sekcjach dawało ok 500 mieszkańców.
Jak wygląda kwestia dojazdów w takim systemie?
Więcej: Taxicab_geometry
Usprawnieniem tego systemu, są drogi które biegną na przekór temu podziałowi. W skali kraju są to głównie autostrady.
Więcej adresów gdzie można poczytac o tym systemie i historii:
Bardzo ciekawe! Chciałabym tylko dodać, że wyścigi na 1/4 mili mają starszą tradycję niż motoryzacja. Zostały zpoczątkowane przez Kowboji (Cowboys), którzy w ramach rozrywki po pracy ścigali się na swoich wierchowcach właśnie na 1/4 mili. Stąd nazwa rasy koni AQH - American Quarter Horse :)
OdpowiedzUsuńpodział stanów na "county", nie "country"
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis, zaraz zabieram się na przeglądanie kolejnych:) tematyka bloga o tyle mi się podoba, ponieważ sama studiuję gospodarkę przestrzenną :)
OdpowiedzUsuńps. Troszkę "daje po oczach" tło bloga, być może o wiele przyjemniej przeglądałoby się wpisy gdyby tło było bardziej minimalistyczne?:)
Bardzo interesujący wpis, zaraz zabieram się na przeglądanie kolejnych:) tematyka bloga o tyle mi się podoba, ponieważ sama studiuję gospodarkę przestrzenną :)
OdpowiedzUsuńps. Troszkę "daje po oczach" tło bloga, być może o wiele przyjemniej przeglądałoby się wpisy gdyby tło było bardziej minimalistyczne?:)
QuickBooks encounter an amount of undesirable and annoying errors which keep persisting with time if you do not resolved instantly. Certainly one of such QuickBooks issue is Printer issue which mainly arises as a result of a number of hardware and software problems in QuickBooks, printer or drivers.
OdpowiedzUsuńQuickBooks Support Phone Number
QuickBooks Support Number
QuickBooks Tech Support Number
QuickBooks Tech Support Phone Number
Intuit QuickBooks Support
Intuit QuickBooks Support Number
QuickBooks Customer Service Number
QuickBooks Customer Service
QuickBooks Customer Service Phone Number
QuickBooks Support
QuickBooks Help Number
QuickBooks Helpline Number
Intuit QuickBooks Phone Number
QuickBooks Technical Support Number
QuickBooks Technical Support Phone Number
QuickBooks Toll-free Support Number
QuickBooks Toll-free Number
QuickBooks Support
QuickBooks Desktop Support Number
QuickBooks Support Number USA
QuickBooks Support USA
QuickBooks Customer Support Number
QuickBooks 24/ 7 Tech Support Number
QuickBooks 24/ 7 Tech Support Phone Number
QuickBooks USA Support Number
QuickBooks USA Support Phone Number
QuickBooks 2019 Support Number
QuickBooks 247 Tech Support Number
QuickBooks Support Phone Number 2019
Support Number For QuickBooks
Packers And Movers Yelachenahalli Bangalore
OdpowiedzUsuńPackers And Movers Yelahanka Bangalore
Packers And Movers Yeswanthpura Bangalore
Packers And Movers HSR Layout Bangalore
Packers And Movers whitefield Bangalore
fon perde modelleri
OdpowiedzUsuńsms onay
mobil ödeme bozdurma
Https://nftnasilalinir.com
Ankara Evden Eve Nakliyat
TRAFİK SİGORTASİ
DEDEKTOR
web sitesi kurma
aşk kitapları
ataşehir lg klima servisi
OdpowiedzUsuńümraniye alarko carrier klima servisi
çekmeköy alarko carrier klima servisi
ataşehir alarko carrier klima servisi
çekmeköy daikin klima servisi
ataşehir daikin klima servisi
kartal vestel klima servisi
ümraniye vestel klima servisi
kartal arçelik klima servisi
nice post.
OdpowiedzUsuń